Usługa renowacji grzejników żeliwnych

 

Krzysztof Michalak

Artysta malarz, rzeźbiarz, pedagog. Projektant licznych wzorów grzejników żeliwnych sprzedawanych w Europie. Zajmuje się tworzeniem oraz nadzorowaniem produkcji grzejników żeliwnych. Jest niekwestionowanym mistrzem, ekspertem w dziedzinie autorskich wykończeń produktów odlewanych. Większość z jego projektów grzejników żeliwnych posiada roślinne i abstrakcyjne ornamenty, inspiruje się przyrodą i kulturą regionu, w którym tworzy czego przykładem jest wyjątkowy grzejnik KASZUB.  Jego prace obejmują także przykłady nowoczesnego i minimalistycznego wzornictwa (grzejnik PLAIN).

KIM JESTEŚMY?

Zespół Grzejników Żeliwnych to doświadczeni pracownicy, przed którymi materiał jakim jest żeliwo, nie ma tajemnic. Pracujemy pod czujnym okiem Krzysztofa Michalaka, artysty i rzeźbiarza, "ojca chrzestnego" grzejników żeliwnych produkowanych w Termie. Krzysztof wspomaga zespół swoją wiedzą w trakcie renowacji grzejników zabytkowych, których wartość historyczna wymusza szczególną uważność w trakcie tego procesu.

 

NASZ MODEL WSPÓŁPRACY

Grzejniki żeliwne są dla nas nie tylko obiektem pracy rzemieślniczej, przede wszystkim rozumiemy, że dla swoich właścicieli mają często wartość sentymentalną.

Dlatego naszym celem jest bliska współpraca z Państwem na każdym etapie realizacji odnowy grzejników żeliwnych. Powierzając nam to zadanie, zyskujecie pewność, że Wasze grzejniki trafią w ręce pasjonatów tematu i specjalistów w swojej dziedzinie.  

 

ZAPYTAJ O RENOWACJĘ TWOJEGO GRZEJNIKA


Odrestaurowany przez Zespół Termy grzejnik żeliwny z duchówką.

 

 Grzejnik po renowacji i malowaniu poszczególnych elementów, przed procesem składania. 

HISTORIA GRZEJNIKÓW ŻELIWNYCH W PIGUŁCE

Początki ogrzewania za pomocą gorącej wody sięgają XVIII w. kiedy to Jean Simon Bonnemain, Paryżanin, w nowatorski sposób wykorzystał jej obieg, aby stworzyć inkubator do jaj.

Pierwowzór grzejnika opatentował natomiast w 1855 r. Franz San Galli, Włoch urodzony w Polsce, który w wieku młodzieńczym wyemigrował do Sankt Petersburga. Stworzył on ideę systemu grzewczego, zbudowanego z układu rur i grzejników zasilanych gorącą parą wodną. Sam Galli nazwał grzejnik "gorącą skrzynką", który wyprodukował pod nazwą Batarieja, nazwa ta jeszcze do dziś w języku rosyjskim stanowi synonim grzejnika.

Kilka lat później, dokładnie w 1862 r. spółka Nason, Perkins i Briggs ze Stanów Zjednoczonych opatentowała grzejnik parowy, a kolejne lata drugiej połowy XIX w. przyniosły rozwój tej gałęzi przemysłu, powstały kolejne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją grzejników. W tamtym okresie powstało wiele oryginalnych form ozdobnych, z których część przetrwała do dziś. Ich renowacja umożliwia przywrócenie funkcjonalności, ale także pozwala nadać naszym współczesnym wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Przeczytaj jak przebiega proces renowacji grzejników żeliwnych