AUTOR
Magdalena Jagielskadata
2021-09-21, 12:30Zakup grzejnika zasilanego z sieci centralnego ogrzewania wymaga doposażenia go w odpowiednie zawory, a także jeśli mamy takie życzenie, w grzałkę elektryczną, która pozwoli wykorzystywać grzejnik również poza sezonem grzewczym. Na co zwrócić uwagę kiedy poszukujemy odpowiednich zaworów?
1. Typ zaworu i instalacja grzałki elektrycznej.
Zawory można podzielić ze względu na precyzję regulacji dopływu czynnika grzewczego do grzejnika.
Zawór regulacyjny umożliwia sterowanie dopływem poprzez regulację przepływu czynnika grzewczego za pomocą zmiany przekroju otworu przez który przepływa ten czynnik. Jest to sterowanie mechaniczne, za pomocą pokrętła na zaworze.
Możliwość bardziej precyzyjnego sterowania temperaturą w pomieszczeniu uzyskamy poprzez zastosowanie zaworu termostatycznego. Zawór taki, wyposażony w głowicę termostatyczną, w sposób automatyczny dostosowuje przepływ czynnika grzewczego w zależności od warunków pogodowych oraz temperatury w pomieszczeniu. Kiedy temperatura jest wyższa, przepływ jest niższy, natomiast w przypadku ochłodzenia, przepływ czynnika grzewczego jest większy. Zastosowanie zaworu termostatycznego pozwala lepiej zarządzać ciepłem w domu, a tym samym utrzymać stałą komfortową temperaturę i zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Zawór odcinający stosowany jest zwykle na powrocie czynnika grzewczego w celu umożliwienia jego odcięcia od instalacji c.o.
W przypadku większości podłączeń stosowanych w grzejnikach Terma potrzebny będzie zawór regulacyjny lub termostatyczny (montowany na zasileniu czynnikiem grzewczym) oraz zawór odcinający (montowany na powrocie czynnika grzewczego). Poniżej wskazano typy podłączeń, które można wyposażyć w taki zestaw:
a b c d e s t u z A C E F G H Z Y X O N M K 8 9 0 -
Wybrane podłączenia w grzejnikach Terma umożliwiają zainstalowanie grzałki elektrycznej (w zależności od specyfikacji technicznej modelu grzejnika). W przypadku podłączenia typu SX (dolne skrajne), poza zaworami scharakteryzowanymi wyżej, potrzebny będzie trójnik. Grzałkę instalujemy zwykle na powrocie czynnika grzewczego, trójnik zamontowany więc powinien zostać na zaworze odcinającym. Zamiast niezależnych elementów w postaci zaworu odcinającego i trójnika, można wykorzystać zawór odcinający zintegrowany z trójnikiem.
Podłączenie typu SX umożliwia także wkręcenie grzałki bezpośrednio do grzejnika, wymaga to jednak zastosowania specjalnego zaworu z rurką zanurzeniową.
Zawór z rurką zanurzeniową wymagany jest także do grzejników wodno-elektrycznych o podłączeniu dolnym, z wbudowaną fabrycznie grzałką ONE.
W takim przypadku do jednego z kolektorów zainstalowana jest grzałka, a drugi kolektor zasilany jest czynnikiem grzewczym. Czynnik, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego zaworu, może powrócić do tego samego otworu grzejnika którym napłynął.
Zawór z rurką zanurzeniową może zostać wykorzystany w przypadku podłączenia SX, natomiast wymagany jest zawsze w przypadku następujących typów podłączeń:
Zawory z rurką zanurzeniową oferowane przez Termę wymagają rozstawu podłączeń 50 mm w osi.
2. Parametry techniczne zaworu. Rozstaw podłączeń, kierunek zasilenia i powrotu.
W przypadku coraz częściej spotykanego w nowych instalacjach c.o. rozstawu podłączeń 50 mm w osi, możemy wykorzystać zawór zespolony. Warunkiem jest wybór odpowiedniego podłączenia w grzejniku.
Poniżej wskazano typy podłączeń, do których można zastosować zawór lub zestaw termostatyczny 50 mm. W pierwszej kategorii znajdują się typy podłączeń ze względu na konstrukcję grzejnika wymagające zdefiniowanego kierunku zasilenia i powrotu czynnika grzewczego. Druga grupa podłączeń dolnych 50 mm to takie, w przypadku których miejsce zasilenia i powrotu grzejnika grzewczego jest dowolne.
f g h m n o p D P
1 2 3 4 5 6 ( )
Jeśli podłączenie grzejnika wskazuje na określony kierunek zasilenia i powrotu czynnika grzewczego, w celu zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania powinniśmy upewnić się, że instalacja została odpowiednio przygotowana, a także wybrać prawidłową wersję zaworu: prawą lub lewą.
Zawory zespolone oferowane przez Termę posiadają wskazany kierunek zasilenia i powrotu, w zależności od Producenta może to być zasilenie na głowicę termostatyczną lub na odcięcie. Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumentacji technicznej oferowanej armatury dostępnej na stronie www.termaheat.com.
W przypadku podłączenia środkowego 50 oś dobrą praktyką jest montaż grzałki elektrycznej po stronie przeciwległej do położenia głowicy termostatycznej. Decydując o wyborze grzejnika i armatury powinniśmy więc wziąć pod uwagę takie aspekty jak wyjście zasilenia i powrotu czynnika grzewczego w instalacji c.o., konstrukcja grzejnika (czy kierunek zasilenia i powrotu czynnika grzewczego są zdefiniowane), położenie głowicy termostatycznej w zaworze (lewe czy prawe). Na podstawie tak zdefiniowanych kryteriów możemy określić prawidłowe miejsce montażu grzałki elektrycznej.
W przypadku większości modeli grzejników Terma posiadających podłączenie dolne środkowe 50 mm, kierunek zasilenia i powrotu czynnika grzewczego nie jest wskazany obligatoryjnie. Oznacza to, że grzejnik będzie działał prawidłowo niezależnie od tego którym otworem wpłynie gorąca woda. W takim wypadku należy dostosować wybór zaworu prawego lub lewego zgodnie z jego specyfikacją techniczną, a grzałkę elektryczną zainstalować przeciwlegle do położenia głowicy termostatycznej.
Niektóre grzejniki Terma w wybranych podłączeniach wyposażone zostały we wkładkę termostatyczną (np. grzejnik Nemo, Triga, Ribbon HSD). Rozstaw podłączeń w przypadku tych modeli również wynosi 50 mm w osi, jednak wymagają one zastosowania dwóch zaworów odcinających (lub zaworu zintegrowanego odcinającego) oraz głowicy termostatycznej. Poniżej wyszczególniono typy podłączeń, które wymagają opisanego typu armatury:
Wybrane modele grzejników Terma (np. Perła) o podłączeniu typu ZX także zostały wyposażone we wkładkę termostatyczną. Podobnie jak grzejniki o podłączeniach typu "V" wymagają one zastosowania zaworów odcinających oraz głowicy termostatycznej.
W przypadku wybranych grzejników Terma podłączenie środkowe 50 mm w osi umożliwia montaż grzałki elektrycznej do kolektora za pośrednictwem zaworu zespolonego 50 oś zintegrowanego z trójnikiem.
Dotyczy to modeli, których konstrukcja opiera się na kolektorach położonych równolegle do siebie w rozstawie 50 mm: Iron D, Iron S, Warp S oraz Michelle.
3. Kompletność zestawu i okres gwarancji
Wybór zestawu zaworowego lub zaopatrzenie się we wszystkie elementy armatury od jednego Producenta pozwoli zaoszczędzić czas potrzebny na kompletowanie potrzebnych akcesoriów.
Poza zaworami i, ewentualnie głowicą termostatyczną, potrzebne będą adaptery pozwalające przyłączyć zawory do instalacji c.o. Rodzaj adapterów zależy od materiału z jakiego wykonana została instalacja c.o. Przydatna będzie także maskownica podłączenia rurek instalacyjnych.
Poza parametrami technicznymi oraz ceną warto wybierać spośród uznanych Producentów, którzy udzielają gwarancji na swoje wyroby. W Termie do naszych grzejników oferujemy zawory włoskie Carlo Poletti oraz polskie VarioTerm. Na wszystkie udzielamy 2-letniej gwarancji.
4. Design i kolorystyka
Obecnie w bogatej ofercie zaworów możemy wybierać nie tylko spośród wykończeń w klasycznym chromie i bieli, ale także w matowej czerni i złocie. W Termie poszliśmy o krok dalej i zawory polskiej marki VarioTerm oferujemy w większości kolorów specjalnych Terma oraz RAL dostępnych w naszym wzorniku.