Jakie grzejniki przy ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe zasilane wodą z układu centralnego ogrzewania to obecnie jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w indywidualnym budownictwie mieszkaniowym. Jeśli znalazło lub znajdzie ono zastosowanie także w Twoim domu, zapewne zastanawiasz się czy potrzebne będą dodatkowe grzejniki ścienne, a jeśli tak to jakie. Przedstawiamy najlepsze praktyki łączenia grzejników z ogrzewaniem podłogowym.

Poszukiwanie grzejników ściennych w przypadku ogrzewania podłogowego warto zacząć od rozpoznania potrzeb jakie stoją za ich posiadaniem. Co do zasady, ogrzewanie podłogowe w nowym budynku powinno zostać zaprojektowane w sposób, który spełni jego zapotrzebowanie na ciepło. Kiedy więc rozważyć dodatkowe grzejniki ścienne? Po pierwsze w łazienkach, gdzie pełnią one rolę suszarek na ręczniki. Po drugie, w pomieszczeniach które wymagają dogrzewania ze względu na czynniki, powodujące że ogrzewanie podłogowe nie jest wystarczające (np. ze względu na bardzo duże przeszklenia).

grzejnik ELEKTRYCZNY
w roli suszarki do ręczników

Najczęściej potrzeba posiadania grzejnika w łazience, przy istniejącym ogrzewaniu podłogowym, podyktowana jest możliwością łatwego i szybkiego wysuszenia ręczników po kąpieli. W przypadku niskotemperaturowych układów zasilajacych ogrzewanie podłogowe, najlepszą opcją do łazienki będzie wybór grzejnika elektrycznego, podłączonego do prądu. 

Grzejnik elektryczny to w rzeczywistości dwa fabrycznie zintegrowane urządzenia: grzejnik zbudowany z profili stalowych oraz grzałka elektryczna. Sam grzejnik zwykle jest identyczny jak w przypadku wersji wodnej, zasilanej z układu centralnego ogrzewania. Zdarza się jednak, że w przypadku wersji elektrycznej, grzejnik taki ma nieco zmodyfikowaną konstrukcję.

Chcę poznać modele grzałek elektrycznych Terma

 

Grzejniki elektryczne, które oferujemy w Termie są zawsze fabrycznie napełnione odpowiednim olejem oraz posiadają zainstalowaną grzałkę. Po zamocowaniu do ściany i podłączeniu do źródła zasilania elektrycznego, są one natychmiast gotowe do pracy. 

Moc grzania w przypadku grzejnika elektrycznego uzależniona będzie wyłącznie od parametrów zadanych na grzałce, a niezależna od temperatury czynnika w całym układzie grzewczym. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której grzejnik w łazience byłby niedostatecznie ciepły z uwagi na zasilenie wodą o temperaturze 30-40°C (poziom typowy dla podłogowego układu ogrzewania).

Odradzamy szeregowe włączanie grzejnika łazienkowego w obieg wodny układu centralnego ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie z całą pewnością nie okaże się efektywne niezależnie od mocy zastosowanej grzałki elektrycznej. 

Terma proponuje wiele różnych modeli grzałek elektrycznych, które można dowolnie łączyć z modelami grzejników. Ograniczenie dla wyboru grzałki może stanowić jedynie jej moc - niektóre modele grzałek dostępne są w wersji o mocy maksymalnej 1000 W, podczas gdy wybrane rozmiary grzejników mogą wymagać zastosowania wyższej mocy. 

Grzejnik elektryczny Vivo z grzałką VEO z systemu SMART, obrotowe złącze śrubowe z maskownicą zamiast standardowego kabla elektrycznego z wtyczką

Który model grzałki będzie pasował do wybranego przeze mnie modelu grzejnika?

 

 Grzejnik elektryczny Warp T z wbudowaną grzałką elektryczną ONE, kabel prosty bez wtyczki podłączony do puszki w ścianie został ukryty w mocowaniu grzejnika

Jakie rodzaje kabli są dostępne w grzałkach elektrycznych?

Grzałki elektryczne jakie oferujemy w Termie to nowoczesne i funkcjonalne urządzenia spełniające wszelkie normy wymagane dla urządzeń elektrycznych sterujących ogrzewaniem.

Część z naszych grzałek spełnia także wyśrubowane wymagania eko-dyrektywy UE, dotyczące ekologicznego zarządzania energią i ograniczania strat ciepła. Jeśli wybierzesz grzałki z serii SMART lub BLUE, będziesz mógł zarządzać ciepłem i harmonogramować pracę urządzeń grzewczych z poziomu aplikacji w telefonie. Natomiast grzałki z wbudowanym modułem -IR pozwolą sterować ogrzewaniem za pomocą programatora naściennego. 

Przeczytaj oświadczenie Termy w sprawie eko-dyrektywy

Grzałki elektryczne Termy cechują nie tylko aspekty funkcjonalne, ale także wysoki poziom estetyki. Poza klasycznymi modelami grzałek elektrycznych, które posiadają okrągłe i kwadratowe obudowy, oferujemy unikatowe na rynku grzałki ONE. Przekrojem naśladują one przekrój profilu zastosowanego w grzejniku, co w połączeniu z możliwością malowania na kolor grzejnika, pozwala osiągnąć wizualny efekt przedłużenia kolektora. A dla prawdziwych minimalistów przewidzieliśmy wariant grzejnika z wbudowaną grzałką ONE - w takim modelu element grzewczy i mikroprocesor pozostają ukryte w kolektorze grzejnika, a jedynym widocznym elementem grzałki pozostaje elegancki przycisk sterujący.

Którą wersję grzałki ONE zastosować do wybranego przeze mnie modelu grzejnika?Poza aspektami funkcjonalnymi oraz związanymi z wyglądem samej grzałki, Terma oferuje różne możliwości wyboru kabla elektrycznego. W zależności od modelu grzałki, dostępne są klasyczne kable proste i spiralne z wtyczką w kolorach dopasownych do koloru grzałki, a także kable proste bez wtyczki, które przyłączane są bezpośrednio do puszki elektrycznej osadzonej w ścianie. Niektóre grzałki posiadają także wersję przyłącza śrubowego lub włącznik na wtyczce.

 

 Grzejnik elektryczny Pola Blower

Dowiedz się więcej o grzejnikach z blowerem

GRZEJNIK ELEKTRYCZNY
Z FUNKCJĄ SZYBKIEGO NAGRZEWANIA POMIESZCZENIA

Może się zdarzyć, że pomimo zastosowania ogrzewania podłogowego temperatura w pomieszczeniu okaże się niewystarczająca. W przypadku dzieci często oczekujemy, że będą one mogły wziąć kąpiel w temperaturze otoczenia wyższej niż pozostali domownicy. Terma wychodzi naprzeciw tej potrzebie, oferując swoje wybrane modele grzejników elektrycznych w wersji z blowerem. Blower oprócz standardowego sterownika wkładu grzejnego, posiada również specjalną dmuchawę z dodatkową grzałką, które włączają się automatycznie, by w krótkim czasie podnieść temperaturę otoczenia o kilka stopni. Wystarczy, że odpowiednio wcześniejt zaprogramujemy urządzenie, a chłodne wnętrze łazienki stanie się przyjemnie ciepłe.


Grzejnik elektryczny Fiona Blower

DOGRZEWANIE POMIESZCZENIA GRZEJNIKIEM ELEKTRYCZNYM

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe może nie być wystarczające do uzyskania we wnętrzu pożądanej temperatury. Taka sytuacja ma miejsce zwykle w przypadku dużych przeszkleń oraz pomieszczeń ponadprzeciętnie wysokich, np. w domach z wolną powierzchnią nad salonem.

Dobrym wyborem do wnętrz o zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło będą nowoczesne grzejniki elektryczne, które dają możliwość zarządzania systemem ogrzewania domu za pomocą aplikacji w telefonie. 

Linia produktów SMART od Termy, poza grzejnikiem VOLTAN i grzałką VEO, którą można stosować we wszystkich naszych grzejnikach profilowych, obejmuje także głowicę termostatyczną VAZ oraz czujnik temperatury w pomieszczeniu i czujnik otwarcia okna. Zastosowanie czujników oraz geolokalizacja pozwolą na "inteligentne" zarządzanie ciepłem w domu, np. system automatycznie obniży temperaturę w przypadku nieobecności domowników.

 


Grzejnik Voltan z linii SMART o mocy 2000 W, z modułem Wi-Fi, sterowany za pomocą aplikacji w telefonie

 Grzejnik elektryczny Tune VWS z grzałką VEO z linii SMART, sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie

Chcę dowiedzieć się więcej o produktach SMART