Gdzie nie zalecamy montażu grzejnika łazienkowego?

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy? Są dwie kluczowe informacje, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem. Po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie gwarancja!

Dokładnie określ miejsce montażu, aby być pewnym, że jesteś bezpieczny w swojej łazience, a Twój nowy grzejnik będzie mógł podlegać reklamacji w razie uszkodzenia.

Na powyższym rysunku STREFA X oznacza źródło wody (obrys umywalki, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, bidetu itp).

W przypadku montażu wszystkich grzejników wymaga się bezwzględnie, dla utrzymania warunków gwarancji, aby w

STREFIE X NIE BYŁY MONTOWANE grzejniki wodne i grzejniki z zainstalowaną grzałką elektryczną! 

Należy szczególnie dokładnie określić strefę montażu grzejnika w przypadku łazienek z prysznicem otwartym (bez drzwi oddzielających przestrzeń mokrą od suchej). W otwartej kabinie prysznicowej za STREFE X uznaje się całą nieoddzieloną przez ścianki prysznica przestrzeń.

 

Planując instalację grzałki elektrycznej do grzejnika w łazience (jest to tzw. pomieszczenie mokre) należy dodatkowo uwzględnić szczegółowe wytyczne zawarte w normach budowlanych, określających dozwolone miejsca instalacji oraz minimalne odległości.

STREFA OCHRONNA to szerokość 60cm od STREFY X, która ma zapewnić odpowiedni dystans wody, wilgoci od urządzeń elektrycznych znajdujących się w pomieszczeniu. To istotny element zabezpieczający!

Za STREFĄ OCHRONNĄ umieszczamy grzejnik z grzałką elektryczną.

Przepisy dotyczące instalacji elektrycznych niskiego napięcia w pomieszczeniach mokrych wskazują jednoznacznie, że najwłaściwszym miejscem instalacji grzejnika elektrycznego (grzejnika z grzałką) jest przestrzeń poza STREFĄ OCHRONNĄ.

 

Strefy montażowe w łazience są bardzo ważnym elementem tzw. bezpieczeństwa biernego i nie wolno ich lekceważyć.