Dlaczego wygląd grzejnika Pająk zmienia się w czasie?

W 2016r. w ofercie Terma pojawił się nowy model, grzejnik wykonany z profili miedzianych. Pająk, zdobywca II nagrody w konkursie Terma Design 2014 designem odwołuje się do tradycyjnych, polskich form zdobniczych, tzw. pająków, skomplikowanych form przestrzennych z użyciem łatwo dostępnych surowców.

Wykonana z miedzi konstrukcja grzejnika Pająk doskonale odnajduje się w stylistyce loftowej, a w tradycyjnych mieszkaniach może stanowić ciekawy kontrapunkt wnętrza. Użycie miedzi pozwala z czasem uzyskać unikatowy oryginalny efekt związany z naturalną dla tego materiału zmianą koloru.

Czysta miedź ma kolor pomarańczowoczerwony, na skutek utleniania na powietrzu jej kolor z czasem się zmienia (może ściemnieć, ale w zależności od atmosfery może zmienić kolor na np. niebieski lub zielony).  Charakterystyczna barwa miedzi ma swoje źródło w przejściach elektronów między powłokami walencyjnymi. Energia, która wydziela się podczas tych przejść, jest równa energii światła pomarańczowego, co daje swoje odbicie w nietypowej barwie. Co ciekawe, dokładnie ten sam mechanizm odpowiada za żółty kolor złota.

Miedź na powietrzu pokrywa się cienką warstwą tlenku miedzi, w wyniku czego ciemnieje i przybiera barwę czerwonawą lub czerwonobrązową. W atmosferach zawierających węglany, tlenki azotu lub siarkę, miedź może przyjąć barwę niebieską lub zieloną.

Elementy grzejnika w naturalny sposób pokrywają się patyną powodując zmianę koloru. Zmiana koloru może następować rożnie i w różnym tempie, jest cechą naturalną tego produktu z uwagi na brak zabiezpieczenia jego powierzchni. Warto mieć świadomość, że zmiany w kolorze są uzależnione od sposobu użytkowania grzejnika: zawieszanie ręczników, przypadkowe zachlapanie wodą, czy choćby dotknięcie dłonią - wszystkie te czynności będą miały wpływ na zmiany w kolorze grzejnika w miejscach styku. Pomimo zmiany wizualnej, właściwości chemiczne materiału nie tylko nie zostają zaburzone, ale utworzona warstwa tlenkowa zapobiega dalszej korozji głębszych struktur.  Grzejnik wykonany z miedzi, przy odpowiednim użytkowaniu jest elementem trwałym, odpornym na korodowanie.

Ponadto warto wiedzieć, że metaliczna miedź, podobnie jak metaliczne srebro wykazuje silne właściwości antybakteryjne. Od wielu lat używa się jej m.in. do zabezpieczania zanurzonej części statków przed niszczeniem, związanym z osiadaniem organizmów żywych takich jak skorupiaki. Podobne zastosowanie miedź znalazła przy konstruowaniu sieci rybackich i innych elementów narażonych na obrastanie roślinami. Biostatyczne właściwości miedzi powodują, że jest to materiał chętnie wykorzystywany również na klamki do drzwi. Grzejnik wykonany z miedzianych profili daje pewność, że zawieszone na nim tekstylia pozostaną higienicznie czyste.

W mieszkaniach i loftach, pokrywając się z czasem naturalną patyną, Pająk nabierze dodatkowego uroku i szlachetnego wyglądu. Poniższa animacja pokazuje jak Pająk będzie zmieniał się z czasem, stając się unikalnym elementem każdego wnętrza.