FAQ

Dlaczego grzejnik szumi?

Szum dobiegający z grzejnika zwykle spowodowany jest zbyt dużym natężeniem przepływu na zaworze, co może wynikać z nieprawidłowych parametrów instalacji bądź nieodpowiednim dobraniem zaworu. Jeśli z Twojego grzejnika dobiega szum, ustalenie dokładnej przyczyny i jej wyeliminowanie prawdopodobnie wymagało będzie wsparcia instalatora. 

Dlaczego grzejnik syczy?

Syczenie dobiegające z grzejnika podłączonego do instalacji centralnego ogrzewania zwykle pojawia się kiedy do tego grzejnika zainstalowana jest grzałka elektryczna. Charakterystyczne syczenie usłyszymy w przypadku przewymiarowania elementu grzejnego, np. dobrania grzałki o zbyt wysokiej mocy, ale także kiedy rurki tworzące element grzejny w grzałce przylegają do siebie nie pozostawiając przestrzeni na cyrkulację czynnika grzewczego. 

Przeczytaj jak prawidłowo zainstalować grzałkę elektryczną

Czy posiadacie zawory w kolorach grzejników?

Tak, część zestawów zaworowych z naszej oferty dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, identycznej jak grzejniki.

Zestawy zaworowe polskiej marki Varioterm dostepne są od ręki z magazynu w kolorach:

  • biały (RAL 9016)
  • biały soft (SOFT 9016)
  • czarny (RAL 9005)
  • czarny mat (MAT 9005)
  • chrom

Ponadto, istnieje możliwość zamówienia zestawów w kolorach z naszego wzornika. Obecnie, w ofercie zaworowej dostępne są wszystkie jednopowłokowe kolorach z palety Terma, tj. wszystkie kolory RAL w wersi podstawowej (połysk), większość kolorów specjalnych, a także w kolory RAL w wersji matowej i głębokiego matu: Soft 9005, Soft 7047 oraz Mat 7016. Do oferty zaworów włączyliśmy także kolory Premium (farby mokre).

Poznaj nasz wzornik kolorów

Zestawy zaworowe nie są dostępne w wykończeniach z wyrazistą strukturą: Black Crockodile New oraz White Gold. 

Oferta kolorystyczna dotyczy następujących zestawów zaworowych:

 

Które grzejniki z oferty Terma dostępne są w wersji chromowanej?

Grzejniki z oferty Terma dostępne w wersji chromowanej to:

  • Alex w wersji podstawowej, z wbudowaną grzałką One (Alex One) oraz w wersji elektrycznej z dmuchawą ciepłego powietrza (Alex Blower)
  • Bone w wersji podstawowej oraz z wbudowaną grzałką One (Bone One)
  • Dexter w wersji podstawowej oraz z wbudowaną grzałką One (Dexter One)
  • Diamond
  • Domi
  • Easy w wersji podstawowej oraz z wbudowaną grzałką One (Easy One)
  • Fiona w wersji podstawowej, z wbudowaną grzałką One (Fiona One) oraz w wersji elektrycznej z dmuchawą ciepłego powietrza (Fiona Blower)
  • Intra w wersji klasycznej oraz z lustrem (Intra M)
  • Lena,
  • Marlin w wersji podstawowej, z wbudowaną grzałką One (Marlin One) oraz w wersji elektrycznej z dmuchawą ciepłego powietrza (Marlin Blower)
  • Michelle,
  • Mike w wersji podstawowej oraz z wbudowaną grzałką One (Mike One)
  • Plain Towel Rail (rama grzejnika żeliwnego)
  • Perła i Perła E (wersja elektryczna)
  • Pola w wersji podstawowej, z wbudowaną grzałką One (Pola One) oraz w wersji elektrycznej z dmuchawą ciepłego powietrza (Pola Blower)
  • Retro i Retro S
  • Simple w wersji podstawowej oraz z wbudowaną grzałką One (Simple One)
  • Spiro
  • Vivo w wersji podstawowej oraz z wbudowaną grzałką One (Vivo One)
  • Zigzag

    Szczegółowe informacje na temat dostępności wybranych rozmiarów dla poszczególnych modeli znajdują się w kartach produktów. Ze względów technologicznych nie wszystkie rozmiary z typoszeregu mogą zostać poddane procesom galwanicznym. 

Który grzejnik lepszy? Stalowy czy aluminiowy?

Grzejniki aluminiowe są lżejsze od stalowych i łatwej się nagrzewają, ale ich odporność na urazy mechaniczne jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku grzejników zbudowanych z profili stalowych. Kategorię grzejników stalowych cechuje także bogatsza różnorodność form oraz większa wydajność cieplna.

Gdzie grzejnik w garażu?

Wielu profesjonalistów twierdzi, ze grzejnik w garażu nie jest potrzebny, wystarczy jedynie odpowiednio to pomieszczenie zaizolować. Jeśli jednak zamierzasz w garażu nie tylko parkować auto, ale także wykorzystywać to pomieszczenie, np. do majsterkowania, może okazać się że grzejnik będzie niezbędny.

W takim wypadku możesz wykorzystać grzejnik tradycyjnie podłączany do instalacji centralnego ogrzewania lub, jeśli wiązałoby się to z kosztownym opracowaniem przyłączy, postawić na grzejnik elektryczny, który jest gotowy do pracy natychmiast po podłączeniu do gniazdka elektrycznego. W każdym z tych przypadków, zarówno w domu jak i w pomieszczeniach gospodarczych, warto rozważyć zastosowanie elementów systemu smarthome (np. Terma Smart), które umożliwiają zdalne zarządzanie ciepłem w pomieszczeniu, m.in. możliwość harmonogramowania i automatycznego dostosowania nastawy w zależności od obecności w pomieszczeniu.

W jaki sposób odpowietrzyć grzejnik?

Rodzaje i działanie grzejników

Grzejniki wodne i elektryczne są niezwykle popularne w Polsce i pełnią ważną rolę w ciągłym, sezonowym i doraźnym ogrzewaniu pomieszczeń. Istnieje wiele rodzajów grzejników, takich jak grzejniki żeliwne, płytowe, aluminiowe, dekoracyjne, czy łazienkowe, grzejniki elektryczne oraz grzałki elektryczne dla grzejników wodnych. Wraz z kotłem i instalacją grzewczą, grzejniki pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. Jednak czasami mogą pojawić się problemy, takie jak zapowietrzenia w grzejnikach. W takich sytuacjach konieczne jest odpowietrzenie grzejnika poprzez użycie ręcznego zaworu odpowietrznego lub specjalnego kluczyka. Należy sprawdzić ciśnienie w instalacji oraz ustawić głowicę termostatyczną na odpowiednią pozycję, aby prawidłowo odpowietrzyć grzejnik.

Proces odpowietrzania grzejnika krok po kroku można znaleźć w instrukcji. W przypadku grzejników żeliwnych należy zwrócić uwagę na specyficzne czynności, aby zapewnić efektywne odpowietrzenie. Gdy grzejnik jest zapowietrzony, może się to objawiać przez zimne miejsca na nim lub bulgotanie wody. Odpowietrzanie jest ważną czynnością, która pozwala na efektywne działanie systemu grzewczego, usuwając powietrze z wody w instalacji.

Czym jest zapowietrzenie grzejnika?

Zapowietrzenie grzejnika to sytuacja, w której w kaloryferze znajdują się pęcherzyki powietrza, co uniemożliwia prawidłowe przepływanie ciepłej wody i powoduje, że grzejnik jest zimny. Aby odpowietrzyć kaloryfer, należy skorzystać z śrubokręta i odkręcić śrubunek znajdujący się przy zaworze odpowietrzającym lub zaworze termostatycznym na górnej części grzejnika. Następnie należy wypuścić powietrze, aż zacznie wypływać woda. Można również skorzystać z ręcznego zaworu odpowietrznego, który umożliwia odpowietrzenie kaloryfera bez konieczności przykręcania śrubki odpowietrznika, wykorzystując ręczny zawór odpowietrzający. Proces ten można przeprowadzić również przy pomocy odpowietrzacza, który należy zamontować na miskę przy zaworze odpowietrzającym.

Aby odpowietrzyć grzejnik płytowy, należy postępować podobnie jak przy odpowietrzeniu innego typu grzejnika. W przypadku grzejnika aluminiowego lub żeliwnego, należy uważać na korozję i regularnie sprawdzać stan instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli grzejnik po odpowietrzeniu nadal pozostaje zimny, można spróbować zwiększyć ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania. Niezależnie od rodzaju grzejnika, odpowietrzanie powinno być przeprowadzone zgodnie z instrukcją krok po kroku, aby uniknąć ewentualnych problemów z ciepłą wodą.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają? Odkręcać - Jest to związane z procesem wypierania powietrza z systemu grzewczego. Gdy grzejnik jest skierowany w twoją stronę, powietrze może gromadzić się w górze i tworzyć blokadę dla ciepłego płynu. Aby usunąć powietrze, konieczne jest odkręcenie zaworu odpowietrzającego na grzejniku. Skierowany w twoją stronę - Powietrze, które się zapowietrza, może powodować obniżenie wydajności grzejnika, co z kolei prowadzi do zwiększenia zużycia energii. Dlatego ważne jest regularne odpowietrzanie grzejników, aby zachować ich efektywność i obniżyć koszty eksploatacji.

Jak rozpoznać zapowietrzenie grzejników?

Aby rozpoznać zapowietrzenie grzejników, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych sygnałów. Po pierwsze, jeśli grzejnik nie nagrzewa się tak jak powinien, może to być oznaką zapowietrzenia. Innym objawem jest odgłos bulgotania lub szumienia w rurach grzewczych. Aby usunąć powietrze z kaloryfera, konieczne jest odpowietrzenie go. Można to zrobić za pomocą automatycznego odpowietrznika, termostatu lub ręcznego zaworu odpowietrznego. Najpierw należy zamknąć pokrętło zaworu na pozycji zamkniętej, a następnie odkręcić pokrętło odpowietrzającego, aż do momentu wypuszczenia powietrza. Warto mieć pod ręką szmatkę oraz niewielkie naczynie, aby zbierać wodę wyciekającą z odkrytego otworu wylotowego.

Dla grzejników, które nie posiadają automatycznego odpowietrznika, należy skorzystać z ręcznego zaworu odpowietrznego.

Proces odpowietrzania jest szczególnie istotny w domach jednorodzinnych, gdzie powietrze może dostać się do całej instalacji. Pamiętaj, że zapowietrzony kaloryfer będzie działał mniej efektywnie, dlatego regularne Odpowietrzanie jest szczególnie istotne dla prawidłowego funkcjonowania ogrzewania w Twoim domu, zapewniając optymalny przepływ wody w instalacji.

Odpowietrzniki automatyczne

Odpowietrzniki automatyczne są niezwykle przydatne w utrzymaniu prawidłowego działania ogrzewania. Odpowietrzniki mają za zadanie odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika oraz ułatwić odpowietrzanie grzejnika żeberkowego. Kiedy grzejniki zaczynają się zapowietrzać, odpowietrzanie grzejnika aluminiowego może być skomplikowane. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać i ewentualnie odpowietrzyć stary grzejnik. Grzejniki drabinkowe również mogą wymagać od czasu do czasu odpowietrzenia. Aby to zrobić, wystarczy odkręcić śrubkę odpowietrznika i dokręcić, aby usunąć zbędne powietrze. Pamietaj, że bez odpowiedniego odpowietrzenia, grzejniki będą działać mniej efektywnie.

Odpowietrzenie grzejnika — przygotowania i zawór termostatyczny

Odpowietrzenie grzejnika to ważny proces przygotowywania ogrzewania w każdym domu. Aby odpowiednio zadbać o odpowietrzanie grzejnika, należy odkręcić zawór termostatyczny i poczekać aż woda zacznie swobodnie przepływać. Wygląda to jak odpowietrzanie grzejnika żeliwnego, odpowietrzyć grzejnik łazienkowy lub odpowietrzyć stary kaloryfer bez odpowietrznika. Niekiedy odpowietrzanie grzejnika płytowego jest niezbędne, szczególnie jeśli grzejnik nadal jest zimny pomimo pracy całej instalacji centralnego ogrzewania. W sytuacji, gdy grzejnik łazienkowy znajduje się powietrze, konieczne jest odpowietrzenie grzejnika żeberkowego, a następnie zamknięcie zaworu termostatycznego.

Przeprowadzając odpowietrzanie grzejnika, warto pamiętać o kontakcie z powietrzem, który może prowadzić do nieprawidłowego działania grzejników tego typu. Dlatego regularne odpowietrzanie kaloryfera czy odpowietrzanie grzejnika płytowego jest niezbędne dla zapewnienia efektywnego działania całego systemu grzewczego. Warto również regularnie odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy, aby uniknąć problemów z nadmiernym zużyciem energii cieplnej.

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Instrukcja krok po kroku.

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Odpowietrzenie grzejnika jest ważnym procesem, który należy wykonać regularnie, aby zapewnić jego efektywność. Proces ten wygląda różnie w zależności od rodzaju grzejnika. Jeśli masz problem z grzejnikiem żeberkowym, należy zamknąć zawór, a następnie delikatnie odkręcić śrubkę odpowietrznika, dopóki nie zaczniesz słyszeć szumu powietrza. Kiedy już usłyszysz szum, odkręć śrubkę do końca i dokręć ją. Jeśli masz problem z grzejnikiem aluminiowym, postępuj podobnie. Jeśli twój grzejnik jest zimny na dole, prawdopodobnie potrzebuje odpowietrzenia. Odpowietrzenie grzejników bez odpowietrznika może być trudniejsze, dlatego warto poprosić specjalistę o pomoc.

Wygląda odpowietrzanie grzejnika płytowego również różni się od innych rodzajów grzejników. Jeśli masz problemy z kaloryfery w twoim domu, należy skierować zawór grzejnika od instalacji w twoją stronę. Odkręć delikatnie śrubkę odpowietrznika, aż zacznie wydobywać się powietrze. Następnie dokręć śrubkę. Niektóre grzejniki mogą wymagać więcej niż jednego odpowietrzenia, szczególnie jeśli są stare. Pamiętaj, że regularne odpowietrzenie grzejników jest kluczowe dla utrzymania ich sprawności.

Aby odpowietrzyć grzejnik żeliwny, czy dowolny inny grzejnik wodny Termy wystarczy przygotować niewielkie naczynie i odkręcić odpowietrznik. Kiedy z otworu odpowietrzającego zacznie wydobywać się woda, odpowietrznik należy ponownie zakręcić. Gotowe! Aby przybliżyć Wam jak przebiega proces odpowietrzania grzejnika krok po kroku przygotowaliśmy krótki film instruktażowy.


Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?

Jeśli grzejnik pozostaje częściowo zimny, a do tego wydaje niepokojące odgłosy takie jak syczenie, bulgotanie czy przelewanie się wody, możemy być niemal pewni że jest zapowietrzony. Odpowietrzenie będzie konieczne, aby zapewnić optymalną wydajność instalacji centralnego ogrzewania i utrzymać wymaganą temperaturę w pomieszczeniach.

W jaki sposób ukryć grzejnik?

Na rynku dostępnych jest wiele maskownic, które pozwalają ukryć grzejniki, jednak ich wadą jest fakt, że mogą negatywnie wpływać na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Co za tym idzie, maskownice z paneli drewnianych lub z tworzyw sztucznych mogą powodować, że ogrzewanie wnętrza nie będzie optymalne, a straty ciepła okażą się większe niż można oczekiwać na podstawie parametrów technicznych grzejnika.

Wybierając grzejnik z oferty Terma możesz mieć pewność wysokiej jakości i estetyki, która nie wymaga ukrycia za panelem. Dokładamy starań, aby formy, które proponujemy były atrakcyjne wizualne i pozostawały w zgodzie z aktualnymi trendami.

W naszej ofercie znajdują się także najwyższej jakości zestawy zaworowe, produkcji włoskiej i polskiej. Zastosowanie zestawów maskujących pozwoli w estetyczny sposób ukryć przyłącza do instalacji centralnego ogrzewania.

Kiedy odpowietrzyć grzejnik?

Grzejnik warto odpowietrzyć zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy czynnik grzewczy w instalacji pozostaje zimny.

Co się wydarzy jeśli nie odpowietrzymy grzejnika? Powietrze zalegające w rurach instalacyjnych spowoduje nieoptymalną pracę całego układu grzewczego, w konsekwencji wpłynie negatywnie na jego wydajność cieplną. Jeśli słyszymy bulgotanie i syczenie, a grzejnik pozostaje częściowo zimny to znak, ze grzejnik z całą pewnością wymaga odpowietrzenia.

Który grzejnik lepszy? Żeliwny czy aluminiowy?

Grzejnik żeliwny i aluminiowy różnią się dwoma podstawowymi cechami wynikającymi z właściwości materiału z jakiego zostały wykonane.

Grzejnik żeliwny, wykonany ze skręconych ze sobą żeberek wykonanych z żeliwa, cechuje się wysoką bezwładnością cieplną. Oznacza to, że czas oczekiwania na zmianę temperatury grzejnika wynikający ze zmiany ustawień na zaworze, będzie dłuższy niż w przypadku grzejników, które cechuje niska bezwładność, np. grzejników aluminiowych. Grzejnik żeliwny będzie się dłużej nagrzewał, a po skręceniu zaworu dłużej będzie oddawał ciepło niż grzejnik aluminiowy, w przypadku którego możemy spodziewać się szybkiego nagrzewania, a także szybkiego stygnięcia.

Drugą ważną cechą jest trwałość. Aluminium jest bardziej miękkie i cechuje je mniejsza żywotność niż żeliwo, dlatego grzejnik aluminiowy nie będzie tak trwały jak żeliwny. Długowieczność grzejników żeliwnych sprawia, że są one nabytkiem na pokolenia, po renowacji nawet stuletnie grzejniki żeliwne z powodzeniem ogrzewają wnętrza.

Dlaczego grzejnik jest zimny?

Podstawową przyczyną, dla której przyłączony do instalacji centralnego ogrzewania grzejnik pozostaje zimny, jest niedrożność rur zasilających go w czynnik grzewczy (czyli wodę z instalacji). W takiej sytuacji konieczne będzie zdemontowanie grzejnika i udrożnienie instalacji, która mogła zostać zapchana przez osadzający się kamień.

Dlaczego grzejnik bulgocze?

Przelewanie i bulgotanie wody to odgłosy, na które najczęściej skarżą się użytkownicy grzejników, które podłączone są do układu, który uległ zapowietrzeniu. Oznacza to, że w rurach instalacyjnych, a w konsekwencji także w grzejnikach, znajduje się gaz, który wpływa negatywnie na cyrkulację czynnika grzewczego. Najczęściej, aby wyeliminować problem wystarczy grzejnik odpowietrzyć.

Dlaczego grzejnik na nastawie 3 jest zimny?

Najbardziej powszechną przyczyną nieprawidłowej pracy grzejnika jest jego zapowietrzenie, jeśli jednak ten problem został wykluczony należy poszukać innych nieprawidłowości, lub… wprost przeciwnie. Specyfika pracy termostatu polega na tym, że dostosowuje on przepływ wody do grzejnika w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Jeśli termostat ustawiony jest na poziomie „3”, a grzejnik pozostaje zimny może to oznaczać, że różnica temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczenia nie jest na tyle duża, aby uruchomiony został dopływ gorącej wody do grzejnika.

W przypadku spadku temperatury na zewnątrz należy oczekiwać, że temperatura na powierzchni grzejnika oraz w pomieszczeniu będzie rosła. Co jeśli tak się nie dzieje?

Przyczyną problemu może być zbyt niska temperatura czynnika grzewczego w układzie centralnego ogrzewania, co należy zweryfikować w ustawieniach na kotle grzewczym (w przypadku gospodarstwa domowego korzystającego z indywidualnej kotłowni zwykle mówi się, że należy „podnieść temperaturę na piecu”). Przy okazji warto także sprawdzić prawidłowość przepływu czynnika w instalacji. Należy pamiętać, że im dalej grzejnik znajduje się w instalacji równoległej, tym większy przepływ jest wymagany aby uzyskać na nim wymaganą temperaturę.

Dlaczego grzejnik nie grzeje?

Jeśli grzejnik przyłączony do instalacji centralnego ogrzewania jest zupełnie zimny, najprawdopodobniej przyczyna leży w niedrożnej instalacji. W takim wypadku najlepiej poprosić o pomoc fachowca, który sprawdzi drożność rur zasilających grzejnik.

Jeśli grzejnik grzeje zbyt słabo, problemem może być jego zapowietrzenie - w takiej sytuacji najczęściej górna część grzejnika pozostaje zimna podczas gdy dolna się nagrzewa. Inną przyczyną słabego nagrzewania grzejnika może być brak wyregulowania nastawy wstępnej na zaworze zasilającym.

Jakie są rodzaje grzejników?

Grzejniki można dzielić według różnych kryteriów, podstawowy podział ze względu na sposób zasilenia czynnikiem grzewczym obejmuje grzejniki c.o. oraz grzejniki elektryczne. 

Grzejniki przyłączane do układu centralnego ogrzewania (c.o.) wymagają wyposażenia w odpowiednie zawory, którymi można będzie regulować przepływ gorącej wody z układu zasilającego. W przypadku większości grzejników c.o. Terma, możliwe jest dodatkowe wyposażenie grzejnika w grzałkę elektryczną, uzyskujemy w ten sposób grzejnik wodno-elektryczny. Zainstalowanie grzałki pozwoli nam wykorzystać grzejnik jako suszarkę lub ogrzewacz pomieszczenia także poza sezonem grzewczym, np. wczesną jesienią.

Drugą kategorię stanowią grzejniki elektryczne, w których czynnikiem grzewczym jest olej. Grzejniki takie posiadają fabrycznie zainstalowany, wybrany model grzałki elektrycznej. Są gotowe do pracy natychmiast po podłączeniu do sieci elektrycznej za pomocą wybranego rodzaju kabla. Doskonale nadają się do pomieszczeń, do których nie doprowadzono układu centralnego ogrzewania, np. na poddaszach lub w domkach letniskowych. Mogą także stanowić alternatywę dla grzejników c.o. instalowanych w łazienkach, jeśli ich główną funkcją ma być suszenie ręczników (w szczególności w przypadku niskotemperaturowych układów c.o. oraz dostępu do zasobów taniej energii elektrycznej, np. dzięki panelom fotowoltaicznym).

Jaka jest odległość grzejnika od ściany?

W przypadku zdecydowanej większości grzejników Terma, odległość od ściany jest regulowana w zakresie umożliwiającym dostosowanie jej do potrzeb użytkownika. We wszystkich naszych materiałach źródłowych, zarówno na stronie internetowej jak i w katalogach oraz w kartach technicznych, znajdują się rysunki techniczne, na których wskazany jest możliwy zakres regulacji w zależności od modelu grzejnika.

W przypadku grzejników rurkowych, które mają służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także jako suszarki, warto zachować większą odległość grzejnika od ściany, aby ułatwić zawieszenie ręczników. 

 

Która wersja grzałki One jest odpowiednia do mojego grzejnika?

Jeśli zastanawiasz się, która z dostępnych grzałek One jest odpowiednia do wybranego przez Ciebie modelu grzejnika, odpowiedź znajdziesz w zakładce PORADY tutaj. Podpowiemy Ci, jaki przekrój grzałki One będzie najlepiej korespondował z designem grzejnika, a także czy będziesz potrzebował dodatkowej maskownicy kabla elektrycznego.

Jak przygotować przyłącza wodne i elektryczne do podłączenia grzejnika One?

Terma w swojej ofercie posiada grzejniki w wersji One, są to modele wzbogacone o wbudowaną fabrycznie grzałkę elektryczną One. O zaletach grzałki One można przeczytać TUTAJ wybierając jej dowolny przekrój. Decydując się na grzejnik typu One z kablem elektrycznym prostym bez wtyczki (P), zyskujemy możliwość ukrycia go w mocowaniu grzejnika. Wymaga to odpowiedniego przygotowania instalacji wodnej zasilającej grzejnik w czynnik grzewczy oraz przyłącza elektrycznego zasilającego grzałkę. Informacje dotyczące szerokości i wysokości położenia przyłączy względem siebie powinny być odczytane z rysunkow technicznych grzejnika oraz zaworu. Szczegółowe informacje oraz przykład poprawnego odczytania danych z rysunków technicznych zostały przedstawione w osobnym artykule.

Przeczytaj jak przygotować instalację wodną i elektryczną do zamontowania grzejnika typu One

Czy posiadacie grzejniki dostępne od ręki?

Jak najbardziej. Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać na grzejnik wyprodukowany na bezpośrednie zamówienie, wybierz produkt z oferty magazynowej. W naszym sklepie internetowym zaznacz opcję "dostępne od ręki", a wyświetlone zostaną Ci pozycje, które wyślemy w ciągu 48h. 

 Produkt z oferty magazynowej zamówisz także u każdego z Partnerów Handlowych, z którymi współpracujemy, ich lista dostępna jest TUTAJ. 

W jaki sposób mam złożyć zamówienie na produkt?

Odbiorców detalicznych zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub do sklepów stacjonarnych prowadzonych przez naszych Partnerów Handlowych. Lista Partnerów, z którymi współpracujemy dostępna jest TUTAJ.

Jeśli chciałbyś kupić grzejnik w wyjątkowo korzystnej cenie, zapraszamy do naszego internetowego OUTLETU, w którym oferujemy pełnowartościowe produkty wysyłane od ręki z naszego magazynu w Czaplach. 

Naszych Partnerów Handlowych zachęcamy do zapoznania się z instrukcją, w której krok po kroku pokazujemy w jaki sposób poprawnie wygenerować zamówienie na wybrany produkt. Instrukcja znajduje się TUTAJ

Chcę nawiązać współpracę z Termą i oferować moim klientom Wasze produkty. Z kim mogę się skontaktować?

Dziękujemy za zaufanie do produktów Terma. Informacje dotyczące współpracy oraz wszelkie potrzebne materiały przekaże nasz Sprzedawca Mobilny w Państwa regionie.

Na naszej stronie internetowej znajdują się dane kontaktowe do wszystkich Sprzedawców Mobilnych (link). Po kliknięciu przez Państwa na mapie wybranego regionu, na stronie wyświetlą się dane kontaktowe do naszych Sprzedawców. 

Z każdym z nich mogą się też Państwo skontaktować za pomocą formularza kontaktowego (link). W polu TEMAT należy wybrać "pytanie o produkt".

Gdzie znajdę materiały promujące produkty Terma, które mogę udostępniać w Internecie?

Materiały promujące produkty Terma znajdują się  na naszej stronie www.termaheat.pl oraz w serwisie terma24.pl.
W kartach produktowych znajdują się materiały graficzne (rendery produktów, produkty w aranżacjach) oraz materiały video. Każdy z nich można pobrać zapisując jako grafikę na swoim komputerze.

W zakładce INSPIRACJE (ltutaj) znajdują się różne rodzaje materiałów graficznych, m.in. panoramy 360, aranżacje i rendery grzejników.

W zakładce DO POBRANIA (tutaj) znajdują się następujące materiały:

- logotypy (tutaj)

- rendery grzejników i grzałek (tutaj)

- grzejniki w aranżacjach (tutaj)

Na naszym kanale YouTube (tutaj) regularnie publikujemy animacje prezentujące nasze produkty.

Jesteśmy obecni także na Sketchfab’ie (tutaj), na Instagramie (tutaj) oraz na Facebooku’u (tutaj).

Wszystkie publikowane przez nas materiały są do Państwa dyspozycji, prosimy o zapoznanie się z warunkami ich wykorzystania TUTAJ

Potrzebuję deklarację zgodności wybranego modelu grzałki, gdzie ją znajdę?

Deklaracje zgodności wszystkich modeli grzałek dostępnę są na naszej stronie internetowej w zakładce DO POBRANIA (tutaj). 
Ponadto deklaracja zgodności określonego modelu grzałki znajduje się w jej karcie produktowej. 

Potrzebuję Deklarację Właściwości Użytkowych grzejnika, gdzie ją znajdę?

Deklaracje Właściwości Użytkowych wszystkich modeli grzejników dostępnę są na naszej stronie internetowej w zakładce DO POBRANIA (tutaj).
Ponadto Deklaracja Właściwości Użytkowych konkretnego modelu grzejnika znajduje się w jego karcie produktowej. 

Chciał(a)bym poddać swój stary grzejnik renowacji lub go pomalować. Czy oferujecie taką usługę?

Jak najbardziej. Posiadamy park maszynowy oraz doświadczony zespół, który przemaluje Twój grzejnik profilowy, lub w przypadku grzejnika żeliwnego, dokona jego renowacji.

Aby uzyskać szczegółowe informacje zapraszamy do złożenia zapytania poprzez formularze kontaktowe. Złożenie zapytania nie zobowiązuje do zrealizowania usługi.

Formularz dotyczący przemalowania znajduje się tutaj.

Formularz dotyczący usługi renowacji grzejników żeliwnych dostępny jest tutaj

W jaki sposób mogę złożyć reklamację produktu Terma?

W celu złożenia reklamacji należy wysłać e-mail na adres serwis@termaheat.pl
Aby zgłoszenie było kompletne, niezbędne jest zawarcie następujących danych:

  • Zdjęcie tabliczki znamionowej, umieszczonej z tyłu reklamowanego grzejnika (z numerem ZP… lub PRD…) / W przypadku grzałek – zdjęcie naklejki na tylnej części obudowy grzałki;
  • Przynajmniej trzech zdjęć zainstalowanego grzejnika, wykonanych z oddalonej perspektywy, pokazujących jego odległość od głównych źródeł wody, takich jak: wanna, umywalka, kabina prysznicowa, toaleta, itd.;
  • Zdjęcia pokazujące powstałą wadę.

 

W przypadkach uszkodzeń transportowych / mechanicznych, niezbędne będą również:

  • Zdjęcia wszystkich stron kartonu, w którym reklamowany grzejnik został dostarczony;
  • Zdjęcia wszystkich etykiet z kartonu, w którym reklamowany grzejnik został dostarczony;
  • Kopia protokołu szkód sporządzonego z kurierem.

Jak sprawdzić, który model grzejnika będzie lepiej pasował do mojego wnętrza?

Na naszej stronie internetowej, w kartach produktowych grzejników Terma, znajdą Państwo zakładkę WIZUALIZACJA 3D. Dzięki tej aplikacji możecie Państwo sprawdzić jak wygląda dany model grzejnika w wybranym kolorze RAL.

Ponadto aplikacja pozwala wybrać kolor tła, na którym zawieszony zostanie grzejnik. Jako tło możemy wybrać dowolny odcień wybranego koloru lub jedną z zaproponowanych przez nas aranżacji wnętrza. Istnieje także możliwość wgrania zdjęcia własnego wnętrza i umieszczenia na jego tle wybranego modelu grzejnika.

Porównanie zdjęć tego samego wnętrza wypełnionego różnymi modelami grzejników, lub też identycznym modelem grzejnika, ale w różnych kolorach, ułatwi Państwu podjęcie ostatecznej decyzji.

Wizualizacja 3D daje także możliwość najazdu na detal i oglądania produktu z różnych perspektyw, co pozwala lepiej zapoznać się z produktem. 

Czy mogę wybrać dowolny kolor grzejnika Terma?

Tak, każdy model grzejnika Terma może zostać pomalowany na dowolny kolor z oferowanej przez nas palety kolorów RAL i kolorów specjalnych.

W Termie posiadamy najszerszą na rynku paletę prawie 250 kolorów przygotowaną z myślą o grzejnikach profilowych. Oferujemy zarówno kolory RAL, jak i kolory specjalne Terma m.in. pożądane odcienie w wykończeniu matowym, czy też farby strukturalne dające ciekawy efekt tekstury. Aby wychodzić naprzeciw trendom designu i oczekiwaniom Odbiorców, na bieżąco aktualizujemy paletę proponowanych kolorów.

Specjalne kolory i wykończenia oferujemy także dla grzejników żeliwnych. Znajdą tu Państwo zarówno w pełni kryjące odcienie, jak i przecierane ręcznie wykończenia daję efekt postarzenia przedmiotu.

Listę kolorów z aktualnej oferty można znaleźć w kartach produktowych poszczególnych grzejników w zakładce KOLORYSTYKA. Ponadto w zakładce DO POBRANIA można pobrać aktualne wzorniki kolorów w formacie .pdf.

Wzorniki kolorów grzejników profilowych i odlewanych można pobrać także w stopce strony www.termaheat.pl

Gdzie mogę zobaczyć „na żywo” i kupić produkty Terma?

Grzejniki mozna kupić w naszym sklepie Producenta, za pośrednictwem naszej strony www TUTAJ.

Nasze grzejniki dostępne są także za pośrednictwem sklepów stacjonarnych naszych Partnerów. W zakładce GDZIE KUPIĆ (tutaj) znajdą Państwo listę sklepów, z którymi współpracujemy. W lewym dolnym rogu mapy należy wybrać kraj (Polska) oraz miasto, w którym chcą Państwo zakupić grzejnik, grzałkę lub inny produkt Termy.

Nasi Partnerzy Handlowi posiadają na ekspozycji wybrane modele grzejników i grzałek Terma.

Partnerzy dysponują także wzornikiem prawie 250 kolorów Terma. Każdy z naszych grzejników może zostać wykończony w wybranym przez Państwa kolorze.

Potrzebuję logo Terma. Gdzie mogę je znaleźć?

Wszystkie wersje logotypów Terma, zarówno monochromatyczne jak i w kolorze, można pobrać z naszej strony internetowej (zakładka DO POBRANIA tutaj).

W wersjach bitmapowych znajdują się pliki z rozszerzeniem .jpg i .png.

W wersjach wektorowych znajdują się pliki do wykorzystania w programach graficznych. 

Wszystkie publikowane przez nas materiały graficzne oraz logotypy TERMA są udostępnione do wykorzystania przez Partnerów Handlowych i dystrybutorów, prosimy o zapoznanie się z warunkami ich wykorzystania TUTAJ

Jestem architektem, chciał(a)bym umieścić grzejnik Terma w projektowanym wnętrzu.

Biblioteki DWG, MAX oraz FBX (z teksturami) dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce DO POBRANIA.

Biblioteki DWG - kliknij tutaj.
Biblioteki MAX - kliknij tutaj
Biblioteki FBX - kliknij tutaj

Jakie dobrać zawory oraz podłączenia, aby utworzyć grzejnik wodno-elektryczny ?

Szeroka paleta wyboru otworów podłączeniowych w grzejnikach Terma pozwala na wybranie optymalnej wersji do współpracy grzejnika z grzałką elektryczną. Takie połączenie niesie ze sobą wiele zalet, przede wszystkim:

  • wykorzystanie standardowego grzejnika c.o. drabinkowego jako suszarki ubrań lub ręczników, także poza sezonem grzewczym (np. latem),
  • możliwość dogrzewania pomieszczenia (np. łazienki) w okresach przejściowych jesienno-wiosennych bez konieczności uruchamiania całej instalacji c.o.

Zalecane sposoby instalacji grzałki w grzejniku c.o. przedstawiają poniższe rysunki:

[Rysunek 1 – podłączenie grzałki bezpośrednio do grzejnika przy zastosowaniu zaworu zespolonego termostatycznego] Podłączenia Y8, Y1

[Rysunek 2 – podłączenie grzałki bezpośrednio do grzejnika przy zastosowaniu zaworu zespolonego termostatycznego] Podłączenia Z8, Z1

[Rysunek 2 – podłączenie grzałki bezpośrednio do grzejnika przy zastosowaniu zaworu  termostatycznego z rurką wrzutową] Podłączenia SX, S1, S8

[Rysunek 3 – podłączenie grzałki za pośrednictwem zaworu zintegrowanego odcinającego z trójnikiem] Podłączenie SX

[Rysunek 4 – podłączenie grzałki za pośrednictwem trójnika i zaworu odcinającego] Podłączenie SX

podl-grzalki-1-_15.jpg

[Rysunek 5 – podłączenie grzałki bezpośrednio do grzejnika przy bocznym podłączeniu do instalacji] Podłączenia L8, P1, 58, 51

podl-grzalki-1-_17.jpg

[Rysunek 6 – podłączenie grzałki bezpośrednio do grzejnika przy krzyżowym podłączeniu do instalacji] Podłączenia GD, UN, UC

 

 

Podczas użytkowania grzałki w grzejniku c.o. należy zawsze jeden z zaworów pozostawić otwarty, co zapobiegnie wzrostowi ciśnienia w czasie pracy grzałki i w efekcie uszkodzeniu grzałki lub grzejnika.

Grzałki TERMA spełniają wszystkie niezbędne wymagania europejskich norm w zakresie bezpieczeństwa oraz ochrony użytkownika przed ryzykiem poparzenia. Z tego powodu ważne jest, aby nie dopuścić do wzrostu temperatury wody powyżej 82°C w instalacji c.o. z zamontowaną grzałką, gdyż mogłoby to spowodować uszkodzenie bezpiecznika termicznego w grzałce. 

Rozkład i wartość temperatury na powierzchni grzejnika elektrycznego zależy od wielu czynników. Zasadniczym jest geometria samego grzejnika. Grzałka powinna być zawsze wkręcona w dolnej części grzejnika.

Grzałka jest elementem wystającym poza obrys bryły grzejnika. Z tego względu należy pamiętać o właściwym umiejscowieniu grzejnika tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mechanicznego obudowy grzałki (nie wolno stawać na grzałce ani wieszać na niej przedmiotów).

podl-grzalek-2-_03.jpg

[Rysunek 7 – podłączenie grzałki od dołu, pionowo, przy poziomych rurkach poprzecznych grzejnika] Podłączenia E1, E8, EX

podl-grzalek-2-_05.jpg

[Rysunek 8 – podłączenie grzałki od dołu, pionowo, przy pionowych rurkach poprzecznych grzejnika]

Jak wygląda kwestia gwarancji?

Terma udziela gwarancji na oferowane przez siebie produkty katalogowe. Szczególowe informacje znajdują się TUTAJ.

 

Jaka jest różnica między powłoką galwaniczną, a malowaniem proszkowym?

Powłoka galwaniczna to powłoka metalowa lub stopowa nakładana w procesie elektrolitycznym. Jedynym budulcem powłoki są atomy metalu. W naszej galwanizerni Terma Poznań nakładamy powłokę chromową na podpowłokokach miedzi i niklu.

 

Powłoka proszkowa to powłoka polimerowa nakładana w procesie elektrostatycznym. Głównym składnikiem powłoki są cząsteczki polimerów, takich jak żywice epoksydowe, epoksydowo-poliestrowe lub poliestrowe. 

Jakie rodzaje powłok możemy zastosować jako zabezpieczenie antykorozyjne?

W TERMIE kładziemy bardzo duży nacisk na zabezpieczenie antykorozyjne. Staramy się cały czas ulepszać nasz proces, aby powłoka spełniania swoje zadanie dłużej, niż wynika to tylko z okresu gwarancji.

Na końcowy efekt zabezpieczenia antykorozyjnego, składają się następujące procesy:

  • Zautomatyzowane śrutowanie – zwiększenie chropowatości podłoża, co przekłada się na zwiększenie przyczepności powłoki;
  • Odtłuszczanie chemiczne – usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z podłoża;
  • Nałożenie powłoki konwersyjej – cienka powłoka OXSILAN, której celem jest zwiększenie adhezji pomiędzy powłoką a powierzchnią grzejnika;
  • Nałożenie podkładu epoksydowo-poliestrowego – ta warstwa podkładu zwiększa ochronę barierową (tylko grzejniki kolorowe);
  • Nałożenie farby nawierzchniowej – warstwa dekoracyjna, która jest w głównej mierze odpowiedzialna za ochronę antykorozyjną.

Na życzenie Klienta, aby jeszcze zwiększyć ochronę antykorozyjną, stosujemy podkład epoksydowy, który dzięki bardzo dużej ochronie barierowej zapewnia nam odporność powłoki na długie lata. 

Jak dobrać moc grzałki do grzejnika?

Moc grzałki jest dobierana w zależności od parametrów grzejnika i jest ściśle związana z wydajnością grzejnika, którą określa się podczas specjalnych testów. Należy upewnić się jaka jest wydajność grzejnika przy parametrach zasilania 75/65/20°C i dobrać grzałkę tak, by jej moc mieściła się w przedziale 75-100% wydajności grzejnika (w uzasadnionych przypadkach dopuszczamy 80-110%).

Parametry grzejników Terma znajdują się w kartach produktów dostępnych tutaj oraz w katalogu drukowanym Terma. W naszych materiałach, w tabelach technicznych, wskazujemy odpowiednią moc grzałki dla każdego rozmiaru z typoszeregu. 

Czy zawory Terma można zamienić innymi dostępnymi na rynku?

Jak najbardziej. Należy tylko zwrócić uwagę na rozmiary gwintów jeśli chcemy zastosować zamiennik. 

Do czego służą i jak mam dobrać „adaptery”?

Adaptery stosuje się w celu połączenia zaworu posiadającego gwint zewnętrzny z instalacją.
Wybierając rodzaj adapteru należy najpierw ustalić z jakiego materiału wykonane są wyprowadzenia instalacji np. alu-pex, miedź lub stal.
W przypadku rurek z alu-pex i z miedzi trzeba również znać ich średnicę.
Następnie należy sprawdzić jaki rodzaj gwintu zewnętrznego posiada zawór, który będzie montowany.

W ofercie Termy znajdują się zawory z następującymi rodzajami gwintów zewnętrznych (dotyczy tej strony zaworu, która będzie łączona z instalacją):

  • GZ 24x19 (zawór zespolony termostatyczny 50oś i zawory pojedyncze np.: zawór trójosiowy odcinający, zawór kątowy termostatyczny)
  • GZ 3/4" (zawór zespolony termostatyczny z rurka zanurzeniową)
  • GZ M22/1,5 (zawór zespolony odcinający)

Nakrętki adapterów posiadają analogiczne rodzaje gwintów wewnętrznych (GW 24x19, GW 3/4" i GW M22/1,5).
Przy wyborze właściwych adapterów nie można zapomnieć o kolorze (z reguły będzie to kolor identyczny do zaworu).

Które grzejniki posiadają w zestawie zawory?

Modele, w których zawory oferowane są w komplecie z grzejnikiem to: DEXTER PRO i DEXTER PRO ONE.

W przypadku tych modeli w zestawie dostarczone zostaną:

  • Zawory odcinające kątowe z gwintem wewnętrznym, nikiel (zawory są niewidoczne)
  • Głowica termostatyczna Noble (biała i silver do swoich odpowiedników kolorystycznych, chromowana do pozostałych).

W przypadku innych modeli grzejników, zawory należy dokupić oddzielnie. 

Czy jest możliwość wykonania grzejnika o innym rozstawie przyłączy niż podanym w katalogu?

TAK, modyfikacja rozstawu podłączeń jest możliwa. Nalezy pamiętać, że rozstaw podłączeń jest cechą indywidualną każdego modelu, zalecamy więc kontakt z Nami.

W celu złożenia zapytania proszę skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie www (link). W polu TEMAT należy wybrać "pytanie o produkt", a następnie wskazać region z którego Panstwo pochodzą. Pozwoli to na szybkie i bezpośrednie przekazanie zapytania do naszego Mobilnego Menedżera Sprzedaży.

Spodobał mi się grzejnik z katalogu, ale w Waszej ofercie nie ma wymiaru, który będzie mi pasował. Czy zrobicie grzejnik na „wymiar"?

TAK, jesteśmy w stanie poddać grzejnik modyfikacjom, aby dopasować produkt do wymagań konsumenta. W oparciu o nasza technologię, wiedzę i doświadczenie, jesteśmy w stanie wykonać produkt na indywidualne zamówienie.

W celu złożenia zapytania proszę skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie www (link). W polu TEMAT należy wybrać "pytanie o produkt", a następnie wskazać region z którego Panstwo pochodzą. Pozwoli to na szybkie i bezpośrednie przekazanie zapytania do naszego Mobilnego Menedżera Sprzedaży.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzenie grzejnika nie jest trudne, ale jeśli nigdy jeszcze nie podjęliście się tej czynności, zapraszamy do zapoznania się z naszym filmem instruktażowym.

Jak zainstalować grzałkę w grzejniku?

Grzałka ONE instalowana w grzejniku c.o.

Grzałka ONE instalowana w grzejniku C.O.

1. Wybierz odpowiedni dla Ciebie sposób instalacji grzałki w grzejniku. 2. Załóż wkładkę maskującą. 3. Zainstaluj grzałkę. Dokręć ręką, nie używaj ostrych narzędzi. 4. Napełnij grzejnik wodą i odpowietrz go, zamknij jeden z zaworów. NIGDY NIE WŁĄCZAJ GRZAŁKI,JEŚLI OBA ZAWORY SĄ ZAMKNIĘTE. 5. Podłącz urządzenie do zasilania. 6. Gotowe!
WSKAZÓWKA: używaj grzałki tylko wtedy, kiedy system c.o. jest wyłączony.

 

Grzałka ONE w grzejniku elektrycznym (nie połączonym z siecią c.o.)

Grzałka ONE instalowana w grzejniku elektrycznym

1. Prawidłowa pozycja grzałki w grzejniku. 2. Załóż nakładkę maskującą. 3. Zainstaluj i dokręć grzałkę ręką, nie używaj ostrych narzędzi. 4. Napełnij grzejnik odpowiednim czynnikiem grzewczym. 5. Zamontuj grzejnik na ścianie, podłącz urządzenie do sieci zasilają­cej. 6. Ustaw grzanie na max przez 30 min (odpowietrz­nik musi być w tym czasie otwarty). 7. Sprawdź poziom gorącego czynnika, jeśli trzeba - uzupełnij (do poziomu jak na rysunku). 8. Zakręć odpowietrznik.
Grzejnik jest gotowy do użycia.

 

Grzałka MEG-MOA-SOA-SEC-REG instalowana w grzejniku c.o.

Grzałka MEG-MOA-SOA-SEC-REG instalowana w grzejniku C.O.

1. Wybierz odpowiedni dla Ciebie sposób instalacji grzałki w grzejniku. 2. Zainstaluj trójnik (jeśli potrzebny), a potem grzałkę. Dokręć używając odpowiedniego klucza (rozmiar 22). 3. Napełnij grzejnik wodą i odpowietrz go, następnie zamknij jeden z zaworów. NIGDY NIE WŁĄCZAJ GRZAŁKI,JEŚLI OBA ZAWORY SĄ ZAMKNIĘTE. 4. Podłącz urządzenie do zasilania. 5. Gotowe!
WSKAZÓWKA: używaj grzałki tylko wtedy, kiedy system c.o. jest wyłączony.

 

Grzałka MEG-MOA-SOA-SEC-REG instalowana w grzejniku elektrycznym
(nie połączonym z siecią c.o.)

Grzałka MEG-MOA-SOA-SEC-REG instalowana w grzejniku elektrycznym

1. Prawidłowa pozycja grzałki w grzejniku. 2. Zainstaluj i dokręć grzałkę ręką używając odpowiedniego klucza (rozmiar 22). 3. Napełnij grzejnik odpowiednim czynnikiem grzewczym. 4. Zamontuj grzejnik na ścianie, podłącz urządzenie do sieci zasilają­cej. 5. Ustaw grzanie na max przez 30 min (odpowietrz­nik musi być w tym czasie otwarty). 6. Sprawdź poziom gorącego czynnika, jeśli trzeba - uzupełnij (do poziomu jak na rysunku). 7. Zakręć odpowietrznik.   
Grzejnik jest gotowy do użycia.

 

Dlaczego element grzejny 120W jest dłuższy od elementu 200W i 300W? I czy wszystkie elementy grzejne mogą mieć jednakową długość?

Ktoś, kto uważnie przyglądał się naszym grzałkom, może spostrzec, że elementy grzejne (kanthalowe, w postaci u-rurki) o mocy 120W są dłuższe od elementów o mocy 200W i 300W. Przeczy się to z ideą, że to co produkuje dużo mocy musi mieć większe gabaryty. I jeżeli mniejsza moc elementu niekoniecznie wiąże się z jego skróceniem, dlaczego wszystkie elementy grzejne nie mogą mieć jednakowej długości? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy najpierw krótko omówić konstrukcję elementu grzejnego.

Wewnątrz elementu grzejnego (grzejącej u-rurki) znajduje się drut kanthalowy. Jest to cienki, długi drucik, który wewnątrz elementu grzejnego zawinięty jest w helisę (nazywaną mylnie spiralą). Drut ten charakteryzuje się pewnym oporem właściwym (rezystywnością). Parametr ten określa, jaka moc będzie się wydobywała na pewnym fragmencie drutu po przyłożeniu do jego końców napięcia. Ze względu na to, że rezystywność (nie mylić z rezystancją!) drutu kanthalowego jest stała, wydzielaną moc można regulować jedynie poprzez zmianę długości i grubości drutu. Zwiększenie mocy wydzielanej na drucie kanthalowym uzsyskuje się poprzez zwiększenie grubości elementu grzejnego lub/i poprzez jego skrócenie.

Uważny czytelnik mógłby w tym miejscu zauważyć, że elementy grzejne mogłyby być jednakowej długości. Wystarczyłoby wybrać stałą długość drucika i regulować jedynie jego grubością. Jednak w tym miejscu należy wspomnieć o ważnym kryterium, uwzględnianym przy projektowaniu elementu grzejnego. Jest nim maksymalna moc liniowa (omawiana również w artykule "Co to jest przewód grzejny i jakie parametry go charakteryzują"), czyli maksymalna ilość mocy, która może być wytwarzana na pewną długość elementu grzejnego. Z tego powodu elementy grzejne dużej mocy są najdłuższe. Gdyby element grzejny byłby krótszy, dochodziłoby do miejscowego gotowania się czynnika grzewczego w grzejniku, co generowałoby nieprzyjemny dźwięk (taki jak podczas gotowania wody w czajniku elektrycznym) oraz mogłoby powodować nierównomierny rozkład temperatury na grzejniku. Tak więc technologicznie możliwe jest skonstruowanie elementu grzejnego o mocy 1000W o gabarytach elementu 120W, jednak jego działanie nie byłoby w pełni przyjemne dla uzytkownika. 

Jednak to kryterium projektowe nie wyjaśnia, czemu element 120W jest dłuższy od elementu 200W. Według kryterium opisanego powyżej, element grzejny najmniejszej mocy powinien być najkrótszy.

Należy w tym miejscu znów wrócić do metody projektowania elementu grzejnego. Wraz ze zmniejszaniem się mocy elementu grzejnego, drucik kanthalowy staje się coraz cieńszy. Jednak dochodząc małych mocy elementu grzejnego (poniżej 200W), drucik kanthalowy staje się zbyt cienki - może on zostać uszkodzony w trakcie produkcji lub użytkowania elementu grzejnego. Z tego powodu, aby uzyskać mniejszą moc należy drucik wydłużyć nie zmieniając jego grubości. I to właśnie tłumaczy większą długość elementu o mocy 120W.

Podsumowując: element grzejny o mocy 120W jest dłuższy od elementów 200W i 300W ze względu na uwarunkowania technologiczne. Elementy grzejne mogłyby mieć jednakową długość, ale te o większych mocach generowałyby nieprzyjemny dźwięk gotującej się wody. 

Jak dbać o grzejnik?

  1. Podstawową rzeczą jest niedoprowadzanie do uszkodzeń powłoki lakierniczej oraz stałe dbanie o użytkowanie grzejnika zgodnie z instrukcją
  2. Jeżeli w grzejniku zainstalowana jest grzałka, należy przestrzegać podstawowych reguł bezpieczeństwa np.: nie dopuszczać do zalania urządzenia elektrycznego jakimkolwiek płynem.
  3. Nie należy umieszczać na grzejniku obciążeń przekraczających 5 kg lub innych, oddziałujących z podobną siłą.
  4. Nie należy dopuszczać do przekroczenia parametrów pracy podanych w informacji o produkcie. Informacja ta dotyczy w szczególności ciśnienia, gdyż zbyt wysokie może spowodować zniszczenie grzejnika.
  5. Ważna jest także jakość czynnika grzewczego. Jego nieodpowiedni współczynnik pH lub zawartość tlenu może doprowadzić do skorodowania grzejnika. Do uszkodzenia grzejnika może prowadzić również podłączanie go do układu wody użytkowej (instalacji wodociągowej) lub uzupełnianie ubytków czynnika grzewczego cieczy o nieodpowiednich parametrach.
  6. Temperatura czynnika grzewczego nie powinna spaść poniżej 0 °C.
  7. Do czyszczenia grzejnika można używać typowych środków czystości używanych w domu. Należy jedynie unikać preparatów zawierających rozpuszczalniki lub materiały ścierne, które mogłyby uszkodzić powłokę lakierniczą.
  8. Ponadto powierzchni grzejnika nie wolno malować żadnymi, innymi farbami lub lakierami.
  9. Wszelkie zmiany w konstrukcji grzejnika i naprawy mogą być wykonywane wyłącznie przez producenta.
  10. Terma daje aż 8 lat gwarancji na powłokę grzejników we wszystkich kolorach palety RAL i specjalnych oraz 8 lat na szczelność grzejników. 

Dlaczego w grzejniku elektrycznym dolne rurki są chłodne?

Rozprzestrzenianie się ciepła w grzejniku elektrycznym następuje dzięki zjawisku dyfuzji cząsteczek płynu grzewczego. Dodatkowo wytwarza się również cyrkulacja płynu wewnątrz grzejnika. W efekcie obu tych procesów rozgrzane cząsteczki cieczy mieszają się z chłodnymi, rozprowadzając ciepło po całym grzejnku. Jednak zawsze kolektor, w którym umieszczona jest grzałka, będzie najcieplejszym elementem grzejnika, natomiast dolne rurki pozostaną chłodne. Zjawisko takie jest w pełni normalne. Chłodne dolne rurki grzejnika to również efekt ok. 7 cm tzw. strefy martwej (niegrzejącej) w grzałce. (Umożliwia ona bezpieczną prace grzałki zainstalowanej poprzez trójnik w grzejniku podłączonym jednocześnie do instalacji c.o. - wówczas chłodna strefa pozostaje wyłącznie na odcinku trójnika, jednak przy instalacji grzałki bezpośrednio w grzejniku - chłodna strefa przesuwa się w górę, czego efektem są chłodne najniższe 1-2 rurki grzejnika elektrycznego). Ponadto w grzejnikach wąskich i wysokich, ze względu na poduszkę powietrzną, może zachodzić zjawisko nieodgrzewania górnej rurki, szczególnie przy niskich nastawach temperatury, jak również na początku rozgrzewania grzejnika.

Czy można wieszać wilgotne rzeczy na grzejnikach chromowanych?

Chrom nie jest powłoką szczelną. Naturalnie występujące mikropory powodują przenikanie substancji pod powłokę galwaniczną. Substancje chemiczne, w szczególności chlor, i inne substancje występujące w proszkach do prania i barwnikach tkanin, mogą wchodzić w reakcje powodując mikropęknięcia, rozwarstwianie się, płowienie, a w ostateczności nawet korozję grzejnika.
Terma stosuje rozwiązania, zabezpieczające grzejniki chromowane przed niebezpieczeństwem korozji, peknięć i odbarwień, zgodne z najwyzszymi i najnowocześniejszymi standardami na Świecie. Grzejnik przed chromowaniem zabezpieczany jest dwoma warstwami ochronnymi.
Pierwsza powłoka - miedź, ma bardzo dobre właściwości szczelne. Odpowiada za przygotowanie odpowiedniej przyczepności i stanowi idealne zabezpieczenie antykorozyjne. Miedź tworzy stabilną warstwę o grubości 20 mikronów. Delikatnie i trwało zaślepia nierówności stali, co dodatkowo zapewnia bardzo gładką powierzchnię pod aplikację kolejnych warstw.
Druga warstwą jest nikiel, który jest podkładem pod aplikację powłoki chromowanej i stanowi dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne. Powłoki z miedzi i z niklu są powłokami „szczelnymi”, ale charakteryzują się małą odpornością mechaniczną. Dlatego też nakłada się ostatnią warstwę w postaci chromu, który powoduje że detal się wybłyszcza, zmienia kolor z delikatnego odcieniu brązu na czysty srebrny. Dodatkowo, chrom jest powłoką bardzo odporną na uszkodzenia mechanicznie. Aby utrzymać stan grzejnika chromowanego w idealnym stanie, w żadnym wypadku nie należy czyścić powierzchni pochromowanych produktami zawierającymi chlor w jakiejkolwiek postaci. Nie należy również stosować ściernych środków czyszczących. Odradzamy także suszenie tkanin na grzejnikach chromowanych. W celu utrzymania gładkiej błyszczącej powierzchni, zalecamy delikatnie przecieranie grzejnika czystą i suchą ściereczką z mikrofibry.

Co zrobić, aby uniknąć korozji grzejnika?

Podstawową rzeczą jest niedoprowadzanie do uszkodzeń powłoki lakierniczej. W tym celu wystarczy użytkować grzejnik zgodnie z instrukcją. Nie wolno dopuszczać do przekroczenia parametrów pracy podanych w informacji o produkcie. Informacja ta dotyczy w szczególności ciśnienia, gdyż zbyt wysokie może spowodować zniszczenie grzejnika. Ważna jest także jakość czynnika grzewczego. Jego nieodpowiedni współczynnik pH lub zawartość tlenu również może doprowadzić do korozji grzejnika. Należy również zadbać o to, aby grzejnik został zamontowany w odpowiednim miejscu w łazience. Grzejnik nie powinien znajdować się bardzo blisko umywalki bądź natrysku. Szczegółowe informacje na temat stref montażu znajdują się TUTAJ, zalecamy zapoznanie się z nimi przed podjęciem decyzji o zakupie grzejnika. 

Częsty kontakt grzejnika z wodą lub innymi płynami może powodować stopniowe uszkadzanie powłoki. Poza sezonem grzewczym nie należy opróżniać grzejnika z wody.