Który grzejnik lepszy? Żeliwny czy aluminiowy?

Grzejnik żeliwny i aluminiowy różnią się dwoma podstawowymi cechami wynikającymi z właściwości materiału z jakiego zostały wykonane.

Grzejnik żeliwny, wykonany ze skręconych ze sobą żeberek wykonanych z żeliwa, cechuje się wysoką bezwładnością cieplną. Oznacza to, że czas oczekiwania na zmianę temperatury grzejnika wynikający ze zmiany ustawień na zaworze, będzie dłuższy niż w przypadku grzejników, które cechuje niska bezwładność, np. grzejników aluminiowych. Grzejnik żeliwny będzie się dłużej nagrzewał, a po skręceniu zaworu dłużej będzie oddawał ciepło niż grzejnik aluminiowy, w przypadku którego możemy spodziewać się szybkiego nagrzewania, a także szybkiego stygnięcia.

Drugą ważną cechą jest trwałość. Aluminium jest bardziej miękkie i cechuje je mniejsza żywotność niż żeliwo, dlatego grzejnik aluminiowy nie będzie tak trwały jak żeliwny. Długowieczność grzejników żeliwnych sprawia, że są one nabytkiem na pokolenia, po renowacji nawet stuletnie grzejniki żeliwne z powodzeniem ogrzewają wnętrza.